Lugude jutustamise festival “Kaks silma kassil peas”

02.-06.05.2022

Piret Päär – vabakutseline jutuvestja,
Piret Kukk – jutuvestja ja visuaalkunstiteraapia magistrant (TÜ),
Kai Tiislär – fotograaf,
Epp Margna – festivali logo autor
Korraldab MTÜ Jutumaja koostöös erinevate koolide, raamatukogude ja rahvamajadega.
Toetab Rahvakultuuri Keskus ja kõik projektis osalevad koostööpartnerid.

Festival “Kaks silma kassil peas” on jätkuks eelmisel aastal MTÜ Jutumaja eestvedamisel teoks saanud lugude jutustamise festivalile “Üks ei ole ühtegi”.
Festivali nimi vihjab meie pärimuslikule lastelugemisele – Mis on üks? Üks ei ole ühtegi. Mis on kaks? Kaks silma kassil peas. Mis on kolm…jne.
Eelmine festival tõestas, et kunagi väga tuntud ahellugemine, on jäänud unustuse hõlma. Veel vähem teatakse, et see on osake pikemast rahvajutust, kus sellisel mõistatusele õigesti
vastamisest on olenenud peategelase elu või surm. Järgmise festivaliga astume sammukese edasi, märksõnaks on kaks ja kass.
Kaks on ka jutustajaid, Piret Kukk ja Piret Päär. Kaks on poolusi, kus festival toimub – põhi ja lõuna.
Projektis osalevad koolid, kes jäävad piiri äärde, põhja pool – merepiir, lõuna pool – maapiir.
Kaks on ka toimumisaegu, maikuu – lõunas, september- põhjas.

Festival koosneb kahe erineva jutuvestja jututundidest koolis.
Piret Kuke jutustamisstiil – “käed aitavad kõneleda” sisaldab origamit, kirigamit ja nööridega jutustamist.
Piret Päär jutustab ilma abivahendite ja tähelepanu on sõnal.
Festival toetab jutuvestmiskultuuri säilimist, viljelemist ja edasi kandmist. Kuulajad ja osalejad saavad teadmisi lugude jutustamise traditsioonist, kuulevad uusi rahvajutte,
näevad erinevaid jutustamise stiile, õpivad meie oma rahvapärimust tundma. Kas lastele on seda ikka vaja?
On, sest lugusid kuulates areneb kuulamisoskus, suuline väljendusoskus, kujutlusvõime, empaatia, loovus jpm, mida meil on elus hakkama saamiseks väga vaja.