Kooliõde

kooliõe vastuvõtt E ja N 8.00-15.30

Kooliõde tööl (augustikuus):
esmaspäev  30.august.
Kooliõe tööpäevad septembris (kuupäevad):
2, 3, 6, 9, 13, 16, 20, 23, 27, 30

Kooliaasta algus on käes ja seoses ülemaailmse pandeemiaga (COVID-19) on praegu igal

inimesel (s.h õpilasel ja tema vanematel) isiklik vastutus ja kohustus tugevdada oma tervist,
hoolitseda enda eest ja pesta käsi, kasutada isiklikke kaitsevahendeid ning püsida haigena
kodus.
Eriline vastutus on lapsevanematel kooliealiste laste osas märgata oma lapse tervise
väiksemaidki muutusi halvenemise suunas ning võtta koheselt ette vajalikud meetmed.
Kui perekonnas on keegi haigestunud, siis tuleb esmalt võtta ühendust oma perearstiga ja
järgida ka Terviseameti soovitusi:
https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Juhendid/COVID-
19/lahikontaktse_juhis_alates1805.pdf

Lapsevanemad! Alati on piisav põhjus laps koolist koju jätta, kui lapsel esinevad või
ilmnevad haigustunnused (nt palavik, nohu, köha jms haigustunnusvõi tunnused). Haigussümptomitega lapse koolisaatmisel võivad nakatuda koolikaaslased
(k.a õpetajad, koolipersonal).

Eesti Terviseamet on koostanud juhised – ülemiste hingamisteede viirushaiguste (sh
koroonaviiruse COVID-19) osas:
https://www.terviseamet.ee/et/COVID-19-trukised

Eve Rammul
kooliõde N14219
e-post vorumaakooliode@gmail.com
telefon koolis 5168 338

 

e-post vorumaakooliode@gmail.com

Koolitervishoiuteenuse pakkuja on OÜ TNP Konsultatsioonid

Kooliõe poolt edastatav informatsioon

 

Lugupeetud lapsevanemad!

Täitõbi (pedikuloos) on tõsine probleem ja ekslik on arvamus, et täid tekivad mustusest: nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest, ja sotsiaalsest kuuluvusest.

Täitõbe esineb sagedamini 3.-11.aastastel lasteaia- ja koolilastel (kahjuks eriti tüdrukutel). Peatäidega nakatumine toimub enamasti otseselt pea-pea kontaktil täitõve haigega ehk siis: see tõbi levib vaid otsese kontaktiga nakatunud inimestelt, nende juustest, kammilt, mütsilt, kõrvaklappidelt, käterätilt jms (koduloomad täitõbe ei levita!).

Pedikuloosi haigusjuhtumitest on vajalik valehäbita teavitada koolipersonali (eelkõige klassijuhatajat ja kooliõde):  see on nakkuse piiramise seisukohast ääretult oluline, kontrollimaks teisi lapsi, leidmaks kontaktseid ja piiramaks nakatumist.

Emane peatäi (verd imev parasiit, elab umbes 30 päeva) muneb päevas juuksejuurtele 5-10 muna (tingud) ja kogu tema eluaja jooksul teeb see kokku 150-300 muna. Peatäid on pruunikat värvi; tingud valkjad või kollakad ning umbes kolm korda täidest väiksemad. 8-10 päeva möödudes koorub munast noor täi ehk nümf (pole veel võimeline paljunema ega nakatama, kuid peab ellujäämiseks saama esimese 24 tunni jooksul imeda verd, muidu hukkub). Nümfil kolm arengustaadiumi ning 9-12 päeva möödudes saab temast täiskasvanud täi.

Temperatuuril 29-30°C täi muneb (ja munadest kooruvad tingud). Üle +44°C täid hukkuvad. Väliskeskkonnas elavad täid kuni 2 päeva, aga tingud kuni kaks nädalat!

Miks saab laps ikka ja jälle täid?

Kui munad ei sure esimese tõrjega, võivad need kooruda ja täi elutsükkel algab otsast peale. Seetõttu on eriti oluline kontrollida 8-10 päeva pärast uuesti, kas täitõrje oli edukas. Uuesti nakatumise põhjus võib olla ka selles, et teie laps on kokku puutunud mõne teise lapsega, kellele pole täitõrjet tehtud. Seetõttu tuleks lisaks koolile või lasteaiale teavitada ka kogu lapse suhtlusringi!

Kui leitakse elus täisid, tuleb tõrjet korrata ja seejärel kord nädalas pead kontrollida.  Oluline, et iga pereliikme juukseid kontrollitaks põhjalikult, selleks sobib spetsiaalne täikamm. Täivastase vahendiga töötlemine on vajalik üksnes siis, kui tuvastatakse aktiivne täidega nakatumine. Töödelge kõiki selliseid isikuid ühel ja samal päeval, et vältida uuesti nakatumist:  http://peataid.com/nyda/kasutamine/

 

NB! Pedikuloosi ennetamisel saavutatakse häid tulemusi üksnes sel juhul, kui lastel ja nende vanematel, lasteasutuste ning hooldekodude personalil on piisavad teadmised täitõve levikufaktoritest ning hea hügieenitava reeglite järgimine on kombeks igapäevaselt. Kontrollige oma lapse juukseid regulaarselt!

Rohkem infot:

https://www.terviseamet.ee/et/uudised/taitobi-eestis-suvenev-probleem

https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/peataitobi

http://peataid.com/peataid/tuutu-putukas-tai/

Lugupidamisega,

Eve Rammul

Vastseliina Gümnaasiumi kooliõde

Comments are closed.